Sabancı ELAE Sınav İçeriği Nedir? Ne Sorulur?

Sabancı ELAE nedir?

ELAE, açılımı English Language Assessment Exam’dır (İngilizce Dil Ölçme Sınavı) olan ve Sabancı Üniversitesi Hazırlık Okulu (TGY) tarafından akademik takvimine göre yılda üç defa yapılan bir sınavdır.

ELAE sınavının yüz yüze ve online olmak üzere iki tipi vardır. Aşağıda verilen bilgileri yüz yüze/ face to face ELAE sınav içeriği hakkındadır. Online ELAE sınavı hakkında bilgiye bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Yüz yüze / Face to face ELAE Sınav İçeriği

 • Sınavın ELAE 1 ve ELAE 2 olmak üzere 2 aşaması vardır.
 • ELAE 1 sınavı seviye tespit amacıyla yapılan bir sınavdır. ELAE 2 ise asıl İngilizce Yeterlilik Sınavıdır.
 • ELAE 1 sınavı 90 dakika sürer. Gramer, Kelime ve İngilizce Yazma becerinizi ölçen bir sınavdır. Bu sınavdan baraj puanı geçen öğrenciler ELAE 2 sınavına girerler. Baraj puanın altında kalan öğrenciler aldıkları puana göre Sabancı hazırlık okulunda kurlara (route) yerleştirilirler.
 • ELAE 2 sınavı 180 dakika sürer. Geçme notu 65 puandır.
 • Sırasıyla writing, listening ve reading bölümlerinden oluşur.
 • Writing bölümü 65 dakika sürer ve 30 puan değerindedir.
 • Verilen konuya göre 350 kelimelik akademik formatta bir essay yazmanız istenir.
 • Listening bölümü yaklaşık 55 dakika sürer. 30 puan değerindedir.
 • Birer defa dinletilen iki kısımdan oluşur: While Listening, Note Taking. Açık uçlu sorulardan (wh- questions) oluşur.
 • Reading bölümü 40 puan değerindedir. Yaklaşık 80 dakika sürer. İki bölümden oluşur.
 • İlk bölüm başlık eşleştirme (header matching) tarzındadır. 5 – 6 sayfalık bir metin ve bununla alakalı 8 – 9 konu başlığı içeren bir liste verilir. Sizden istenen hangi başlığın hangi paragrafa ait olduğunu bulmanızdır.
 • ELAE Reading ikinci bölümde birbiri ile alakalı konular içeren iki metin verilir. Bunlardaki ana fikir ve detay bilgiler ile ilgili açık uçlu sorular sorulur. Sonrasında her iki metni birbiri ile karşılaştıran bir paragraf verilir ve buradaki boşlukları doldurmanız istenir.

 

Sabancı ELAE Zor mu?

Genel olarak bakarsak İngilizce seviyesi iyi olan öğrenciler için ELAE 1 sınavı zaten seviye tespit sınavı olduğu için çok zorlayıcı bir sınav değildir. Gerekli bilgiye sahip olan öğrenciler çoktan seçmeli olan bu sınavdan kolayca barajı geçecek puan alacaktır.

Öğrencilerin, haklı olarak asıl zorlandıkları ELAE 2 sınavıdır. Özellikle Writing ve Reading bölümleri, İngilizce bilgisi ile beraber sınav pratiği, akademik metin ve yapılara aşinalık ve dikkat gerektirmektedir. Sınavın şıklı sorular yerine açık uçlu sorulardan oluşması da öğrenciler için başka bir dezavantajlı durumdur.

Çok iyi bir İngilizce altyapınız olsa bile sınav pratiği olarak eksikleriniz varsa ve zaman kullanımını iyi yapamazsanız ELAE 2 sınavında zorlanabilirsiniz.

Bununla beraber; bu konularda gerekli çalışmaları yapmış, soru tiplerine aşina olan öğrenciler ELAE 2 sınavında çok büyük bir sıkıntı yaşamazlar.

 

PTE Sınavı ile Sabancı Hazırlık Atlama 

Sabancı Üniversitesi, Hazırlık Atlama için ELAE dışında başka sınavları da kabul etmektedir. Bunlar arasında öğrencilerimize en çok tavsiye ettiğimiz sınav, PTE Academic‘tir. Yılda 3 defa yapılan ELAE sınavına göre PTE’nin en büyük avantajı her hafta yapılıyor olmasıdır.

PTE Academic eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

ELAE 1 ve 2 Detaylar ve Tavsiyeler

Online ELAE Sınavı İçeriği ve Detayları

Sabancı Hazırlık Paylaşımlarımız

Sabancı ELAE Kurslarımız